Czosnek to jedna z bardziej uniwersalnych roślin leczniczych. Działa odkażająco, antyoksydacyjnie, obniża podwyższony poziom cholesterolu we krwi oraz rozszerza naczynia krwionośne. Posiada całe spektrum witamin i składników mineralnych, dzięki czemu ma właściwości prozdrowotne. Jakie konkretnie? O tym przeczytacie poniżej.
WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE
Średniej wielkości ząbek czosnku waży 5 gramów, a jego wartość energetyczna szacowana jest na 8 kalorii. Zawiera między innymi witaminę C, witaminy z grupy B, magnez, potas, żelazo, cynk, wapń. Jednak ze względu na stosunkowo niewielkie spożycie czosnku, na pewno nie można go stosować jako alternatywę dla innych warzyw, aby na bieżąco uzupełniać niezbędne składniki odżywcze.
ALLICYNA, CZYLI CO?
Najistotniejszym „elementem” czosnku są jego olejki eteryczne zawierające siarczki i allicynę, odpowiadającą za właściwości bakteriobójcze. Allicyna uaktywnia się, gdy ząbki czosnku są siekane, gryzione, miażdżone. Intensywny zapach i właściwości lecznicze to właśnie efekt allicyny. Warto wiedzieć, że komplet swoich własności allicyna utrzymuje przez krótki czas. Aby je zachować, najlepiej jeść czosnek na surowo. Nawet krótkie podgrzanie czosnku redukuje przeciwzapalne działanie, podobnie jak spożywanie go w formie sproszkowanej przyprawy.
POWSTAWANIE ALLICYNY
Jak dokładnie powstaje allicyna? Wytwarza się, gdy czosnek ulega uszkodzeniu. Do powstania allicyny potrzebna jest substancja o nazwie alliina. Sama alliina jest bezbarwna i nie ma zapachu. Gdy siekamy czosnek, uaktywniamy enzym, allinazę. Allinaza powoduje, że alliina ulega hydrolizie. W ten sposób powstaje allicyna. Oprócz niej z tego procesu tworzą się również kwas pirogronowy i amoniak. Obecność lotnych związków siarki sprawia, że czosnek świetnie sobie radzi z infekcjami wirusowymi i zakażeniami górnych dróg oddechowych.
PODSUMOWANIE
Zalety czosnku doceniamy głównie w okresach jesienno-zimowych, kiedy to nasz organizm jest narażony na spadek odporności. Pamiętajmy, że warto sięgać po czosnek, ponieważ łagodzi przebieg infekcji górnych dróg oddechowych i przeziębienia. Smacznego!!! ;p